Balling

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 09:11, 18 wrz 2009 autorstwa Kopyr (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Balling''' - skala Ballinga służy do pomiaru cukrów w brzeczce. Odpowiada ona procentowemu udziałowi cukrów w roztworze, mierzonym wagowo. Oznacza to, że 10° …”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Balling - skala Ballinga służy do pomiaru cukrów w brzeczce. Odpowiada ona procentowemu udziałowi cukrów w roztworze, mierzonym wagowo. Oznacza to, że 10° Balinga (używa się skrótu °Blg) odpowiada 10% roztworowi. Co oznacza, że w 100g brzeczki jest 10g cukrów oraz 90g wody. Nazwa pochodzi od nazwiska czeskiego naukowca Karla Ballinga. Dla potrzeb piwowarstwa domowego można przyjąć, że skala ta jest tożsama ze skalą Plato i Brixa. Skala ta powstała jako pierwsza i była podstawą dla dwóch pozostałych. Powszechnie stosowana przez piwowarów domowych w Polsce.

Potocznie w środowisku piwowarów domowych ballingiem (w skrócie blg) nazywamy zawartość ekstraktu wagowo.