Cyrkulacyjne systemy zacierania - RIMS i HERMS

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 17:38, 14 gru 2009 autorstwa Scooby Brew (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „== Cyrkulacyjne systemy zacierania == Cyrkulacyjne systemy zacierania używają pompy w układzie zamkniętym, które pompują warkę z kadzi zaciernej do wymiennika c…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cyrkulacyjne systemy zacierania

Cyrkulacyjne systemy zacierania używają pompy w układzie zamkniętym, które pompują warkę z kadzi zaciernej do wymiennika ciepła I zpowrotem w celu lepszej kontroli temperatur zacierania. Najbardziej popularnymi systemami zacierania cyrkulacyjnego są RIMS I HERMS. Systemy tego typu mają trzy podstawowe zalety: 1. Cigąła cyrkulacja produkuje bardziej klarowną brzeczkę. 2. Wyższa kontrola nad temperaturami zacierania. 3. Ten proces zacierania jako calosć daje wiekszą możliwosć konsekwentnego powtarzania takich samych rezultatów I stałej jakosci piwa.


RIMS

RIMS oznacza Recilculation Infusion Mash System, czyli “system zacierania z cyrkulacją infuzyjną.” Odnosi się to do procesu cyrkulacji brzeczki podczas zacierania, w którym brzeczka jest pompowana poprzez kadz nagrzewania bezposredniego. Nagrzewanie to moze byc dokonane za pomoca grzałki elektrycznej bezposrednio zanurzonej w warce lub płomieniem gazowym bezposrednio ogrzewajacym kadź, przez którą przepływa brzeczka.


HERMS

HERMS oznacza Heat Exchange Recirculating Mash System, czyli “system zacierania cyrkulacyjny z wymiennikiem ciepła”. W tym systemie brzeczka przeplywa przez wymiennik ciepła, po czm powraca zpowrotem do kadzi zaciernej. Wymiennik ciepła moze byc n.p. rurka miedziana zanurzona w kadzi z wodą, która jest ogrzewana grzałką elektryczną lub płomieniem gazowym.