Dyskusja:Dostosowywanie pH i składu wody

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 12:55, 11 wrz 2009 autorstwa Kopyr (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „''Inne podejście do tego zagadnienia, to próba odtworzenia zawartości minerałów w wodzie z miasta z którego pochodzi dane piwo (Pilzno, Monachium, Burton, Londyn,…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inne podejście do tego zagadnienia, to próba odtworzenia zawartości minerałów w wodzie z miasta z którego pochodzi dane piwo (Pilzno, Monachium, Burton, Londyn, Dublin...). To podejście ma wady: nie wiemy z jakiej studni pobiera wodę dany browar, czy nie robi dodatkowych modyfikacji, czy historycznie woda była taka sama jak dziś itp. Patrząc na skład wody z danego miasta należy zwrócić uwagę na alkaliczność (dwuwęglany) i który anion (Cl, SO4) ma przewagę i w jakim stosunku, i głównie te cechy odtwarzać.

IMO spokojnie możemy założyć, że jest to jedynie historyczne odniesienie i takie też dane widnieją w ProMashu. Obecnie sądzę, że w zdecydowanej większości browarów wodę się modyfikuje. Proponuję wykreślić więc fragment o "wadach" tej metody, a za to wrzucić tabelkę z charakterystyką wody ze słynnych browarów.--Kopyr 11:55, 11 wrz 2009 (UTC)