Przygotowanie starterów drożdżowych

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 18:24, 2 sty 2010 autorstwa Coder (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Starter to nic innego jak mini-warka, ale robiona nie w celu otrzymania piwa, tylko namnożenia drozdży i zapewnienia im dobrej kondycji. Należy rozróżnić kilka s…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Starter to nic innego jak mini-warka, ale robiona nie w celu otrzymania piwa, tylko namnożenia drozdży i zapewnienia im dobrej kondycji.

Należy rozróżnić kilka sytuacji: nieco inaczej będziemy robić starter dla całej saszetki/fiolki drożdży fabrycznych, inaczej dla drożdzy hodowanych na skosach ew. zamrażanych, gęstwy, inaczej dla gęstwy, inaczej dla drożdzy suchych.

Pewne zadadnienia są jednak wspólne, i je omówimy na wstępie:

  • Sterylność - starter ma większe wymagania dotyczące czystości i sterylności niz zwykłe piwo, gdyż bakterie mają w nim lepsze warunki do namnażania - więcej czasu, wysoka temperatura, dostatek pożywienia i co najważniejsze mniejsza konkurencja ze strony drożdży. Widać zatem, ze najwyższe wymagania sterylności będa miały startery które namnażamy z niewielkiej ilości drożdży, nieco mniej musimy się starać przy startersze dla całej saszetki, która na dodatek ma być użyta w przeciądgu doby-dwóch.
  • Pożywienie dla drożdży - używamy brzeczki o ekstrakcie 7-10 Blg. Brzeczkę najłatwiej przyrządzić z suchego (lub płynnego) ekstraktu słodowego, można też użyć nieco brzeczki z produkcji piwa (z wysłodzin mocnego piwa, albo odzyskanej z osadów itp.). Nie nalezy używać cukru, miodu itp. - gdy w brzeczce jest nadmiar cukrów prostych drożdże "zapominają" jak fermentować cukry złożone. Sztuczne pożywki moga być też pozbawione niektórych składników ważnych dla rozmnażania drożdży. Co do mocy ekstraktu - nie może on byc za mocny, aby nie stwarzać nadmiernego ciśnienia osmotycznego - stresuje to drożdże. Nie może być tez za słaby, bo może zabraknąc składników odzywczycz do przeprowadzenia namnażania. Aczkolwiek drożdże lepiej sie czują w słabszej przeczce, można użyć nawet takiej poniożej 5 Blg, o ile użyjemy jej odpowiednio więcej (mamy większe naczynie).
  • Natlenianie - starter powinien być ciągle napowietrzany, jeżeli nie ma tleny w brzeczce, drożdże zamiast się rozmnażać, zaczynaja fermentowac brzeczkę.