Słód monachijski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (CM również produkuje 2 odmiany monachijskiego)
m (Podlinkowanie do odpowiedniej sekcji w dokumencie opisującym parametry słodu)
Linia 1: Linia 1:
[[Słód]] odpowiedni do ciemnych piw zarówno dolnej jak i górnej fermentacji oraz jako dodatek do piw jasnych. Produkowany jest zwykle z ziarna gorszej jakości, zawierającego większe ilości białka. Ma niższą [[aktywność enzymatyczna|aktywność enzymatyczną]] w porównaniu ze [[słód pilzneński|słodem pilzneńskim]]. Wymaga wydłużenia [[czas scukrzania|czasu scukrzania]] oraz zaleca się robienie dłuższej przerwy białkowej. Nadaje piwu ciemniejszą, czerwono-bursztynową barwę i wyczuwalne nuty słodowe. Może on stanowić 100% zasypu, jednak zwykle wykorzystuje się go w ilości 10 - 60%. Słód monachijski dostępny jest w dwóch odmianach:
+
[[Słód]] odpowiedni do ciemnych piw zarówno dolnej jak i górnej fermentacji oraz jako dodatek do piw jasnych. Produkowany jest zwykle z ziarna gorszej jakości, zawierającego większe ilości białka. Ma niższą [[Parametry_słodu#Si.C5.82a_diastatyczna|aktywność enzymatyczną]] w porównaniu ze [[słód pilzneński|słodem pilzneńskim]]. Wymaga wydłużenia [[czas scukrzania|czasu scukrzania]] oraz zaleca się robienie dłuższej przerwy białkowej. Nadaje piwu ciemniejszą, czerwono-bursztynową barwę i wyczuwalne nuty słodowe. Może on stanowić 100% zasypu, jednak zwykle wykorzystuje się go w ilości 10 - 60%. Słód monachijski dostępny jest w dwóch odmianach:
  
 
* monachijski jasny (Strzegom, Brewferm, Litovel, Weyermann, Castle) - 12-17EBC
 
* monachijski jasny (Strzegom, Brewferm, Litovel, Weyermann, Castle) - 12-17EBC

Wersja z 13:54, 2 gru 2010

Słód odpowiedni do ciemnych piw zarówno dolnej jak i górnej fermentacji oraz jako dodatek do piw jasnych. Produkowany jest zwykle z ziarna gorszej jakości, zawierającego większe ilości białka. Ma niższą aktywność enzymatyczną w porównaniu ze słodem pilzneńskim. Wymaga wydłużenia czasu scukrzania oraz zaleca się robienie dłuższej przerwy białkowej. Nadaje piwu ciemniejszą, czerwono-bursztynową barwę i wyczuwalne nuty słodowe. Może on stanowić 100% zasypu, jednak zwykle wykorzystuje się go w ilości 10 - 60%. Słód monachijski dostępny jest w dwóch odmianach:

  • monachijski jasny (Strzegom, Brewferm, Litovel, Weyermann, Castle) - 12-17EBC
  • monachijski ciemny (Strzegom, Weyermann, Castle) - 20-28EBC