SPECIALTY BEER: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego}} ==Piwa Specjaln…”)
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego}}
{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego}}
==Piwa Specjalne==
==Piwa Specjalne==
Ta kategoria wyraźnie grupuje wszystkie kategorie piwa które nie pasują do wyżej wymienionych styli. Żadne piwo nie jest poza stylem w tej kategorii dopóki nie pasuje w innych kategoriach.
Ta kategoria wyraźnie grupuje wszystkie kategorie piwa które nie pasują do wyżej wymienionych styli. Żadne piwo nie jest poza stylem w tej kategorii dopóki nie pasuje w innych kategoriach.

Aktualna wersja na dzień 02:42, 15 sty 2010

BJCP Parametry stylu

OG Zależy od piwa bazowego
FG Zależy od piwa bazowego
IBUs Zależy od piwa bazowego
SRM Zależy od piwa bazowego
ABV Zależy od piwa bazowego

Piwa Specjalne

Ta kategoria wyraźnie grupuje wszystkie kategorie piwa które nie pasują do wyżej wymienionych styli. Żadne piwo nie jest poza stylem w tej kategorii dopóki nie pasuje w innych kategoriach. Kategoria jest stworzona specjalnie dla jakiegokolwiek typu piwa, składającego się z następujących technik albo surowców:

Nietypowe techniki (np. steinbier, lodowe/eis piwa) Nietypowe dodatki fermentacyjne (np. syrop klonowy, miód, melasa, sorghum) Nietypowe dodatki słodowane (np. owies, żyto, gryka, ziemniaki) Kombinacji innych styli (np. India Brown Ale, owocowe i przyprawowe piwa, wędzone i przyprawowe piwa) Nie trzymające się stylu odmiany (np. niskoalkoholowe wersje innych styli, mocno chmielone piwa, „imperialnej” mocy piwa) Historyczne, tradycyjne albo miejscowe piwa (np. Louvain Peetermann, Sahti, mieszany Porter z drożdżami Brettanomyces, Colonial Spruce albo piwo typu Juniper , Kvass, Grätzer) Amerykańskie interpretacje styli europejskich (np. bardziej chmielone, mocniejsze albo wersje górnej fermentacji piwa dolnej fermentacji) albo różne wariacje styli tradycyjnych. Klony albo specyficzne komercyjne piwa, które nie są dobrymi reprezentacjami istniejących styli. Jakiekolwiek eksperymentalne piwa, które są tworem piwowara, włącznie z piwami, które po prostu nie mieszczą się w istniejącej definicji stylu.

Ta kategoria może być również użyta jako „inkubator” dla każdego mniejszego stylu piwa (inne niż belgijskie) dla których nie ma obecnie kategorii BJCP. Jeśli odpowiednie zainteresowanie istnieje, niektóre z tych styli mogą być wypromowane do pełnego stylu w przyszłości. Niektóre style, które mieszczą się w tej grupie zawierają: Piwo miodowe (nie Braggots) Wiess (mętny, młody Kölsch) Stricke Altbier Münster Altbier Imperial Porter Classic American Cream Ale Czech Dark Lager English Pale Mild Scottish 90/- American Stock Ale English Strong Ale Bezalkoholowe Piwo Kellerbier Malt Liquor – Liker słodowy Australian Sparkling Ale Imperial/Double Red Ale Imperial/Double Brown Ale Rye IPA – Żytni IPA Dark American Wheat/Rye

Zauważ, że konkretne inne kategorie specjalne istnieją w wytycznych. Belgijskie piwa specjalne albo klony specyficznych piw belgijskich powinny być wystawione w kategorii 16E. Piwa świąteczne powinny być wystawione w kategorii 21B (dopóki nie jest to belgijskie piwo świąteczne, bo te powinno być wystawione w 16E). Piwa z tylko jednym typem owoców, przypraw, ziół, warzyw albo dymu powinny być wystawione w kategoriach 20-22. Specjalne mead (miody pitne) albo cydry powinny być wystawione w ich odpowiedniej kategorii (26C dla mead, 28D dla cydrów).

Aromat

Charakter użytych surowców specjalnych, albo technik, powinien być ewidentnie wyczuwalny w aromacie, ale powinno być to zharmonizowane wraz z innymi elementami (nie powinny kompletnie ich przysłaniać). Ogólny aromat powinien być przyjemną kombinacją słodu, chmielu i użytych specjalnych surowców albo natury, tak aby było odpowiednie dla specyfikacji typu piwa, które jest prezentowane. Indywidualny charakter specjalnych surowców i procesów nie zawsze musi być identyfikowalny, jeśli została użyta kombinacja surowców lub/i procesów. Jeśli styl klasyczny piwa bazowego jest określony, wtedy cechy tego stylu powinny być wyczuwalne. Zauważ, jednak, że ten styl klasyczny będzie miał inny wyraz, gdy jest uwarzone z nietypowych surowców, dodatków albo procesów. Typowe elementy aromatu klasycznych stylów piwa (w szczególności chmieli) mogą być specjalnie przytłumione aby pozwolić surowcom specjalnym, albo naturze były bardziej zauważalne.

Wygląd

Wygląd powinien być odpowiedni do stylu piwa bazowego, które jest prezentowane i może się różnić w zależności do piwa bazowego (jeśli zadeklarowane). Zauważ, że nietypowe surowce albo procesy mogą mieć wpływ na wygląd, zatem rezultat jest trochę inny od zadeklarowanego stylu bazowego. Niektóre surowce mogą nadać kolor (również pianie), i może mieć wpływ na formowanie się i utrzymanie się piany.

Smak

Jak z aromatem, wyraźne cechy smaku związane z określoną naturą specjalnych surowców powinny być zauważalne i mogą być w przedziale intensywności od subtelnych do agresywnych. Połączenie surowców specjalnych albo natury wraz z piwem bazowym powinno być harmoniczne i cechy specjalne powinny nie wydawać się sztuczne i/albo kompletnie przysłaniające. Goryczka chmielowa, smak, smak słodowy, zawartość alkoholu i produkty uboczne fermentacji, takie jak estry albo dwuacetyl, powinny być odpowiednie do stylu piwa bazowego (jeśli zadeklarowane) i powinny dobrze zintegrowane wraz z wyraźnym smakiem smaków specjalnych. Niektóre surowce mogą nadać cierpkości, słodkości albo inne smaki uboczne fermentacji. Pamiętaj, że owoce i dodatki cukru mogą nadać smaków i nie nadmierny do smaku piwa. Cukrowe dodatki jak również cukry z owoców są przeważnie w pełni fermentowalne i wpływają na lżejszy profil smakowy i bardziej wytrawny finisz w porównaniu do tego co można się spodziewać w piwie bazowym. Indywidualne cechy surowców specjalnych i procesów nie muszą zawsze być identyfikowalne, gdy kombinacja różnych składników specjalnych jest użyta. Jeśli klasyczny styl piwa jest określony wtedy cechy tego stylu klasycznego powinny być zauważalne. Zauważ, jednak, że ten styl klasyczny będzie miał inny wyraz, gdy jest uwarzone z nietypowych surowców, dodatków albo procesów. Typowe elementy aromatu klasycznych stylów piwa (w szczególności chmieli) mogą być specjalnie przytłumione aby pozwolić surowcom specjalnym, albo naturze były bardziej zauważalne.

Tekstura

Tekstura smaku może się różnić w zależności od piwa bazowego i powinna być odpowiednia (jeśli zadeklarowane). Treściwość i poziom nagazowania powinien być odpowiedni dla piwa bazowego. Nietypowe surowce albo procesy mogą wpłynąć na teksturę smaku, zatem rezultat może być trochę inny od zadeklarowanego stylu bazowego.

Ogólne wrażenia

Zharmonizowane połączenie surowców, procesów i piwa. Kluczowy atrybut piwa bazowego (jeśli zadeklarowane) będzie zależne od specjalnych dodatków albo technik; nie oczekuj, że piwo będzie smakowało jak wersja nie zmieniona. Oceniaj piwo na podstawie przyjemności smaku, harmonii kombinacji smaków. Ogólna unikalność procesu, surowców użytych i kreatywności piwowara powinna być również brana pod uwagę. Ogólna ocena piwa zależy mocno nierozłącznie z subiektywną oceną odróżniających się cech i „pijalnością”.

Styl Bazowy

PIWOWAR MOŻE OKREŚLIĆ PIWO BAZOWE. Piwem bazowym może być klasyczny styl (np nazwy z podkategorii z tego przewodnika) albo szeroki opis uwarzonego piwa (np. „Porter” albo „Brown Ale”). Jeśli styl jest zadeklarowany, wtedy ten styl powinien być rozpoznawalny. Piwo powinno być oceniane jak dobrze surowce specjalne albo procesy łączą się, wzmacniają i harmonizują ze stylem piwa bazowego.

Komentarz

Ogólna harmoniczność i „pijalność” są kluczem przy prezentacji dobrze uwarzonego piwa specjalnego. Wyraźna natura określonych surowców specjalnych/metod powinny dopełnić oryginalny styl (jeśli zadeklarowany) i nie powinien całkowicie go przysłonić. Piwowar powinien rozpoznać, że niektóre kombinacje piwa bazowego i surowców albo technik specjalnych współpracuje dobrze, a inne nie tworzą smacznych kombinacji. PIWOWAR MUSI OKREŚLIĆ „EKSPERYMENTALNĄ NATURE” PIWA (NP. TYP SPECJALNYCH SUROWCÓW, PROCESÓW UŻYTYCH ALBO HISTORYCZNE STYLE). Dla styli historycznych albo nietypowych surowców/technik, które mogą nie być znane jurorom, piwowar powinien udostępnić opis stylu, surowców i/albo technik jako pomoc dla jurorów.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: Zależy od piwa bazowego

Goryczka: Zależy od piwa bazowego

Gęstość końcowa: Zależy od piwa bazowego

Kolor: Zależy od piwa bazowego

Alkohol objętościowo: Zależy od piwa bazowego

Komercyjne przykłady

Bell’s Rye Stout, Bell’s Eccentric Ale, Samuel Adams Triple Bock and Utopias, Hair of the Dog Adam, Great Alba Scots Pine, Tommyknocker Maple Nut Brown Ale, Great Divide Bee Sting Honey Ale, Stoudt’s Honey Double Mai Bock, Rogue Dad’s Little Helper, Rogue Honey Cream Ale, Dogfish Head India Brown Ale, Zum Uerige Sticke and Doppel Sticke Altbier, Yards Brewing Company General Washington Tavern Porter, Rauchenfels Steinbier, Odells 90 Shilling Ale, Bear Republic Red Rocket Ale, Stone Arrogant Bastard