Witbier: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „{{ BJCP |OG=1.044 – 1.052 |IBU=10 – 20 |FG=1.008 – 1.012 |SRM=2 – 4 |ABV= 4.5 – 5.5% }} ==Witbier== ===Aromat=== Umiarkowana słodkość (często wraz z …”)
 
Linia 13: Linia 13:


===Wygląd===
===Wygląd===
Kolor od bardzo jasno słomkowego do bardzo jasno złotego. Piwo będzie bardzo mętne co wynika z obecności skrobii i/albo drożdży, co nadaje mlecznego, biało-żółtego wyglądu. Gęsta,  biała, kremowa piana. Piana powinna sięcałkiem długo utrzymywać.
Kolor od bardzo jasno słomkowego do bardzo jasno złotego. Piwo jest bardzo mętne co wynika z obecności skrobi i/lub drożdży, i nadaje mleczny, biało-żółty wygląd. Gęsta,  kremowo-biała piana. Piana powinna utrzymywać się długo.


===Smak===
===Smak===

Wersja z 20:21, 7 maj 2010

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.052
FG 1.008 – 1.012
IBUs 10 – 20
SRM 2 – 4
ABV 4.5 – 5.5%

Witbier

Aromat

Umiarkowana słodkość (często wraz z delikatnymi nutami miodu i/albo wanilii) wraz z lekkimi, zbożowymi, przyprawowymi aromatami pszenicy, często z lekką kwaskowatością. Umiarkowany perfumowy zapach kolendry, często ze złożonym aromatem ziołowym, przypraw, albo pieprzową nutką na drugim planie. Umiarkowany aromat skórki cytrusowej, cytrusowa pomarańczowa owocowość. Słaby przyprawowo-ziołowy aromat chmielowy jest opcjonalny, ale nigdy nie powinien przysłonić innych cech. Brak dwuacetylu. Warzywne, selerowe ,albo szynkowe aromaty nie są mile widziane. Aromaty przypraw powinny dobrze mieszać się z owocowymi, kwiatowymi i słodkimi aromatami i powinny być całkowicie mocne.

Wygląd

Kolor od bardzo jasno słomkowego do bardzo jasno złotego. Piwo jest bardzo mętne co wynika z obecności skrobi i/lub drożdży, i nadaje mleczny, biało-żółty wygląd. Gęsta, kremowo-biała piana. Piana powinna utrzymywać się długo.

Smak

Przyjemna słodkość (wraz z cechami miodu i/albo wanilii) i skórki cytrusowej, pomarańczowej owocowości. Orzeźwiające rześkie wraz z wytrawnym finiszem , często kwaśny finisz. Może zawierać pszeniczny smak. Opcjolanie może mieć lekki mleczną kwaskowatość. Ziołowo-przyprawowe smaki, które mogą zawierać kolendrę i inne przyprawy są powszechne, powinny być subtelne i zbalansowane, nie obezwładniające. Przyprawowo ziemiaste posmaki chmielu mogą być na poziomie od niskiego do brak, i jeśli wyczuwalne, nie powinny wejść w drogę smakom przypraw. Goryczka chmielowa może być słaba do średnio słaba (jak Hefeweizen) i nie powinna wpływać na orzeźwiające aromaty owoców i przypraw, anie nie powinny utrzywywać się do finiszu. Goryczka wynikająca z pomarańczy nie powinna występować. Warzywne, selerowe, szynkowe, albo mydlane smaki i zapachy są nieodpowiednie. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnio lekka do śrenia treściwość, często z gładkością i lekką kremowością wynikającą z niesłodowanej pszenicy i czasami owsa. Pomimo treściwości i kremowości, finisz jest wytrawny i kwaskowatości. Cechy musujące wynikające z mocnego nagazowania. Orzeźwiające, od nagazowania, często brak wyczuwalnej goryczki na finiszu. Brak ostrości i cierpkości wynikającej z pomarańczy. Nie powinno być całkowicie wytrawne albo cienkie, ani nie powinno być lepkie i ciężkie.

Ogólne wrażenie

Orzeźwiające, eleganckie, umiarkowanie mocne oparte na pszenicy ale.

Komentarz

Obecność i poziom cech przypraw i mlekowej kwaskowatości jest różny. Całkowicie przyprawowe i/albo kwaśne piwa nie są dobrymi przykłądami tego stylu. Kolendra z pewnych źródeł może mieć szynkowy, selerowy charakter. Piwo to jest bardzo wrażliwe i nie dojrzewa, zatem młodsze, świeższe, dobrze przechowywane egzemplarze są najbardziej pożądane. Większość przypadków ma około 5% ABV.

Historia

400-letni styl piwa, który umarł w latach 50 XX wieku; Został wskrzeszony przez Pierre Celis w browarze Hoegaarden i od tego czasu jego popularność się zwiększa.

Surowce

Zasyp składa się z około 50% niesłodowanej pszenicy (tradycyjnie „ miękka biała zimowa” pszenica) i 50% jasny słód jęczmienny (przeważnie słód pilzneński). W niektórych wersjach używa się 5-10% owsa. Przyprawy takie jak świeżo mielona kolendra i Curaçao, czasami skórka z pomarańczy uzupełnia słodki aromat i jest całkiem charakterystyczny. Inne przyprawy takie (rumianek, kmin rzymski, cynamon, aframon madagaskarski) mogą być użyte by nadać złożoności ale są dużo mniej istotne.Drożdże górnej fermentacji, które są skłonne do łagodnej przyprawowej fermentacji. W niektórych przypadkach praktykowana jest bardzo ograniczona fermentacja mlekowa, albo dodanie kwasu mlekowego.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 – 12.9°Blg

Goryczka: 10 – 20 IBU

Gęstość końcowa: 2 – 3.1°Blg

Kolor: 2 – 4 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 5.5%

Komercyjne przykłady

Hoegaarden Wit, St. Bernardus Blanche, Celis White, Vuuve 5, Brugs Tarwebier (Blanche de Bruges), Wittekerke, Allagash White, Blanche de Bruxelles, Ommegang Witte, Avery White Rascal, Unibroue Blanche de Chambly, Sterkens White Ale, Bell’s Winter White Ale, Victory Whirlwind Witbier, Hitachino Nest White Ale