Baltic Porter

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.060–1.090
FG 1.016–1.024
IBUs 20–40
SRM 17–30
ABV 5.5–9.5%

Porter Bałtycki

Aromat

Bogate aromaty słodowej słodkości, często z nutami karmelowymi, toffi, orzechowymi, głęboko tostowymi i/albo lukrecji. Profil estrowy i alkoholowy umiarkowany, oraz aromaty przypominające śliwki, suszone śliwki, rodzynki, wiśnie, porzeczki, okazjonalnie wina i porto. Troszkę cech ciemnych słodów takich jak głęboko czekoladowy, kawowy albo melasy, ale nigdy spalenizny. Brak aromatów chmielowych, Brak kwaskowatości, Bardzo gładki.

Wygląd

Ciemno czerwono miedziany do nieprzejrzystego ciemno brązowego (nie czarnego) koloru. Lepkie, długo utrzymująca się piana koloru żółtobrązowego. Klarowne, aczkolwiek ciemniejsze wersje mogą być nieprzeźroczyste.

Smak

Tak jak w aromacie, posiada bogatą słodkość słodową wraz z złożoną mieszaniną smaków: głębokiego słodu, estrów suszonych owoców oraz alkoholu. Ma mocne, ale gładkie smaki palone jak w piwie schwarzbier, które zbliżają się do smaków spalenizny. Bardzo treściwe i bardzo gładkie. Czysty charakter lagerowy; brak dwuacetylu. Start jest słodki, ale smaki słodów ciemnych szybko dominują i utrzymują się do finiszu. Delikatnie wytrawny wraz z odrobiną palonej kawy i lukrecji na finiszu. Posmaki słodowe mogą być karmelowe, toffi, orzechowe, melasy i/albo lukrecji. Delikatne posmaki porzeczki i ciemnych owoców. Średnio niskia do średnia goryczka wynikająca z słodu i chmielu, na tyle mocna by tylko zapewić balans. Smaki chmielowe, które pochodzą od lekko przyprawowych odmian chmielu (lubelski albo saaz) jest w przedziale od brak do średnio niskich.

Tekstura

Generalnie pełna treściwość i gładkość, wraz z dobrze dojrzałym ciepłem alkoholowym (ale rzadkie, słabsze wersje Carnegie będą posiadały średnią treściwość i mniej rozgrzania). Średnie do średnio wysokie nagazowanie, co nadaje wrażenia jeszcze większej treściwości. Nie powinno być ciężkie na języku w wyniku nagazowania. Większość wersji w przedziale 7-8.5% ABV.

Ogólne wrażenie

Baltic Porter ma smaki i zapachy słodowe przypominające English brown portera i umiarkowany smak palony taki jak schwarzbier, ale wyższe OG i zawartość alkoholu, niż obydwa poprzednie. Bardzo złożone wraz z wielowarstwowym smakiem i zapachem.

Komentarz

Może również być określane jako Imperial Porter, ale zawierające mocne smaki palone albo mocno chmielone powinno być wystawione w kategoriach Imperial Stouts (13F) albo Specialty Beers (23).

Historia

Tradycyjnie pochodzące z krajów nadbałtyckich. Wywodzi się z English porters, ale uległ wpywowi Russian Imperial Stout.

Surowce

Generalnie drożdze dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach jeśli użyte są drożdze górnej fermentacji). Słód czekoladowy albo czarny (barwiący) przetworzony tak by usunąć gorycz. Monachijski, albo wiedeński słód jako podstawa zasypu. Chmiele kontynentalne. Może zawierać słód crystal i/albo dodatki niesłodowane. Słód brown albo amber powszechnie używane były w historycznych recepturach.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 14,7 - 22°Blg

Goryczka: 20–40 IBU

Gęstość końcowa: 4,2 – 6°Blg

Kolor: 17 – 30 SRM

Alkohol objętościowo: 5.5 – 9.5%

Komercyjne przykłady

Sinebrychoff Porter (Finland), Okocim Porter (Poland), Zywiec Porter (Poland), Baltika #6 Porter (Russia), Carnegie Stark Porter (Sweden), Aldaris Porteris (Latvia), Utenos Porter (Lithuania), Stepan Razin Porter (Russia), Nøgne ø porter (Norway), Neuzeller Kloster-Bräu Neuzeller Porter (Germany), Southampton Imperial Baltic Porter